Rodinné centrum Provázek

725 210 050 (054) Facebook

Hluboký stabilizační systém

 

HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM (HSS) 


Hluboký stabilizační systém trupu a páteře jsou svaly, které se podílejí na udržení trupu vůči gravitační síle Země ve vzpřímeném postavení a během všech aktivit při chůzi, běhu, stoji a sedu.


Funkcí hlubokého stabilizačního systému je udržet přesné postavení hlavy, páteře a jejích kloubů a pánve vůči sobě. Koordinace těchto svalů umožňuje přesné nastavení a optimální tlak v kloubech mezi lebkou a prvními obratli, ve skloubeních žeber vůči páteři, v meziobratlových ploténkách jednotlivých obratlů, dále je koordinací svalů optimalizován tlak a postavení přechodu páteře a pánve a lopat kostí kyčelních vůči kosti křížové a kostrči. Svaly hlubokého stabilizačního systému se aktivují automaticky a chrání proti zátěži na strukturu trupu a páteře. Porucha souhry těchto svalů způsobí svalovou dysbalanci a následně vertrogenní potíže (bolesti zad, výhřez meziobratlové ploténky, blokády jednotlivých úseků páteře…). Pokud svaly hlubokého stabilizačního systému nefungují správně, práci za ně přeberou svaly povrchové, které ovšem nedokáží zajistit přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře – vzniká zde svalové napětí, bolesti a blokády. Čím více práce přebírají povrchové dlouhé polysegmentální svaly, tím hůře fungují hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh.


Svaly hlubokého stabilizačního systému trupu a páteře

- příčný sval břišní (musculus transversus abdominis)

- krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře (musculi multifidi)

- svaly pánevního dna (diaphragma pelvis)

- bránice (diaphragma)


K nejefektivnějšímu zapojení těchto svalů dochází, pokud se pánev spolu s páteří nachází v neutrální poloze (ani podsazená, ani vysazená) a všechny svaly jsou zapojeny koordinovaně (současně), silou přibližně 30 % jejich maximální možné kontrakce. Správná aktivace hlubokého stabilizačního systému je důležitá během všech každodenních aktivit, ať v sedavém zaměstnání, tak při náročném sportovním výkonu.

 

 

CVIČENÍ SMS 


Cvičení se skládá se sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožňují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.


SM systém je vhodný pro lidi s problémy bolesti zad nebo kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů – kloub kyčelní, kolenní a ramenní, klouby nohou a klenba nožní. Tuto metodu využívá i mnoho vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu.

 

 

NORDIC WALKING 


Nordic Walking, česky Severská chůze, je sportovní chůze se speciálními sportovními holemi pro lepší kondici, zejména zlepší práci horní poloviny těla.


Technika vyšla ze sportu a to běžeckého lyžování, ale není to běžecká imitace! …jak se někteří (i sportovci) domnívají. 


Nordic walking patří ven, do přírody, nejlépe do lesa. 

 

Osobní dodatek:

Všem zájemcům o cvičení, či jakoukoliv volnočasovou aktivu, doporučuji se nejdříve seznámit se svým tělem. Poznat své možnosti, schopnosti, limity. Proto jen ideální začít nacvikem aktivace hlubokého stabilizačního systému (HSS). Tady se opravdu dostáváme do "jádra pudla" a v podstatě opravdu nejde o nic jiného, než najít ve svém středu (core ang. jádro) kýženou rovnováhu. 

Následně můžeme aktivovat povrchové svaly ve spirální stabilizaci, což je cvičení SMS. Pro dobrou funkci páteře je nutné, aby byla Stabilní a současně i Mobilní - proto SM systém. 

A jako doplňková aktivita po cvičení SMS se ideálně hodí vyjít si do přírody s příslušnými hůlkami pro Severský typ chůze tzv. Nordic Walking. 


Jak vybrat správnou délku Nordických holí. 

Pozor! Správné holé určené pro severskou chůzi nesmí být teleskopické! Jedině hole v celku zajistí dostatečné odpružení. 

 

 

 


Na brzkou shledanou se těší váš fyzioterapeut Marcela Hoferová 


Osvědčení o způsobilosti vyučovat výše uvedené aktivit najdete zde:

http://regenerace-janova.cz/728-2/

 

http://regenerace-janova.cz/

 

 

 

KDY sobota 30.10.2021
KDE RC Provázek - herna, budova Gymnázia, Palackého ul., NJ
V KOLIK 9:00 - 11:00 (HSS)
V KOLIK 13:00 - 14:00 (SM SYSTÉM)
V KOLIK 14:30 - 16:30 (NORDIC WALKING)
CENA 770 Kč
VÍCE INFO andrea.erbenova@proficionj.cz, 777 708 445

Kontakt

Rodinné centrum PROVÁZEK provozuje PROFICIO, z.s., které od roku 2008 působí v Novém Jičíně.